m s my mo ms
version_button
| register | forgot password? en pl
nick: password:

pictures in the gallery (48):

 

the closest galleries:

 
Egipt - Karnak
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Egipt - Karnak nietypowo...
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
LUKSOR MIASTO I ŚWIĄTYNIA KARNAK
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Egipt - Luksor, Karnak i Dolina Królów
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Karnak - światynia na przedmieściach Luxoru
1pix użytkownik irena2005n odległość 1 km 1pix
Luksor cz. III Karnak
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 1 km 1pix

comments to the gallery (9):

 
pisanka użytkownik pisanka(posts:564) dodano 04.04.2018 14:45

Komputerowa rekonstrukcja mozemy podziwiac w teledysku grupy Therion "Son of the Sun".Sama muzyka nie podoba mi sie ale rekonstrukcja jest fajna I ukazuje potege tego miejsca.Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(posts:5906) dodano 04.04.2018 10:27

Chciałabym go zobaczyc w czasach świetności, Sala Hypostylowa zrobiła na mnie najwieksze wrazenie. Miło było powspominac:)) Pozdrawiam:)

pisanka użytkownik pisanka(posts:564) dodano 28.03.2018 15:33

satan , sprowokowales mnie do kolejnej galerii, ktora w temacie bedzie miala pytanie : czy warto? Wiec wpadnij do mnie takze jutro . pozdr ;)

satan użytkownik satan(posts:3130) dodano 27.03.2018 20:52

A ja przeciwieństwie do co niektórych przedmówców uważam, że warto tam jechać i to zobaczyć ;-)
Ciekawa relacja ;-)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(posts:6169) dodano 27.03.2018 16:07

Sam sobie zazdraszczam, no świetne...:))))))))))

pisanka użytkownik pisanka(posts:564) dodano 27.03.2018 15:26

Co do obeliskow to masz 100% racji. Musze poprawic.Opieralem sie na wiedzy egipskiego historyka, ktory jak widac w tym temacie troche sie pomylil.Jesli chodzi o slowo "amen" to jego pochodzenie oparlem na teoriach teozoficznych. Teozofia ktorej glownym zalozeniem jest synkretyzm mimo ze pochodzi ze starozytnosci, rozwinela sie w baroku za sprawa Paracelsusa. Na jego temat napisze przy okazji zamku w Heidelbergu. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(posts:5420) dodano 27.03.2018 14:54

Karnak to niewątpliwie najciekawszy obiekt w tych okolicach. Dla mnie był bardziej interesujący od Luksoru i Teb Zachodnich. Jeśli chodzi o formułkę "amen", kończącą modlitwy (nie tylko - jak piszesz - katolików, ale także protestantów, prawosławnych, innych chrześcijan, lecz także żydów), to nie spotkałem się z takim wytłumaczeniem. Wg Wikipedii słowo "amen" (z hebr. אמן amen – „niech się stanie”, „wierność”, od rdzenia amint - był mocny) to judaistyczna i chrześcijańska uroczysta formuła kończąca i zarazem potwierdzająca modlitwę lub hymn, także w tekstach biblijnych. Słowo „amen” jest także używane jako zwrot w rodzaju „niech tak będzie”. Na Bliskim Wschodzie termin ten pierwotnie oznaczał potwierdzenie przysięgi żołnierskiej (Asyria) - odpowiednik dzisiejszego „tak jest”, „rozkaz” lub „wykonam”. Jego wypowiedzenie po wysłuchaniu modlitw i błogosławieństw zastępowało ich odmówienie - w starożytności niewiele osób znało modlitwy na pamięć. Mędrcy Talmudu dostrzegają wielkie znaczenie tego słowa. Rabbi Hanina wskazuje na to, że trzy litery, z których zbudowane jest "amen" są pierwszymi literami El Melech Neeman ("Bóg, Król Prawdziwy"). W ten sposób "amen" stanowi potwierdzenie Boskiego Królestwa. Także halacha (prawo żydowskie) mówi, że każdy, kto słyszy kogoś innego, wymawiającego błogosławieństwo, powinien odpowiedzieć na zakończenie "amen". Więc już u starożytnych Żydów słowo to nie miało odniesienia do egipskich bóstw (zresztą nie mogło, w świetle rygorystycznego monoteizmu Żydów), więc trudno uwierzyć, by taką konotację miało ono w chrześcijaństwie. Ale teoria o pochodzeniu tego słowa przedstawiona przez Ciebie jest ciekawa i chętnie poczytałbym więcej na ten temat, jeśli podasz źródła.
Zauważyłem też pewną nieścisłość dotyczącą obelisków wywiezionych poza Egipt. Te które znajdują się w Paryżu, Londynie pochodzą nie z Karnaku, ale z Luksoru i Heliopolis. Również z Heliopolis pochodzi obelisk wywieziony do Nowego Jorku. Natomiast ten waszyngtoński - to dzieło XIX-wieczne, upamiętniające George'a Washingtona, inspirowane wprawdzie sztuką antyczną, ale nie mające (poza tym) nic wspólnego z Egiptem. Pozdrawiam. :)

pisanka użytkownik pisanka(posts:564) dodano 27.03.2018 12:19

Przemyslawie, to ze stycznia... teraz sam sobie zazdraszczam ciepla. Pozdrawiam goraco :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(posts:6169) dodano 27.03.2018 12:12

Nie wybieram się, ale ciepła zazdraszczam...:)
Pozdrawiam!

You must login to add comments. If you're not a member of the community, join us!