m s my mo ms
version_button
| register | forgot password? en pl
nick: password:

pictures in the gallery (49):

 

the closest galleries:

 
BUDA & PEST
1pix użytkownik watcher odległość 0 km 1pix
Węgry - Budapeszt (bez znieczulenia)
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT / CZ. 4
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Budapeszt 10 - Wzgórze Zamkowe
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Budapeszt
1pix użytkownik skalacz odległość 1 km 1pix
Budapeszt nocą
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix

comments to the gallery (2):

 
olazim użytkownik olazim(posts:2265) dodano 11.11.2018 14:54

Piękny Budapeszt- bylam widział i jestem zachwycona-może kiedyś jwszcze-pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(posts:2250) dodano 09.11.2018 08:54

Most Wolności jest chyba moim ulubionym budapesztańskim mostem. Od niego bowiem rozpoczęłam dawno temu swoją pierwszą wizytę w Budapeszcie. I tam mi pozostał sentyment do niego :-)
Jest piękny, historyczny i dobrze że przetrwał do naszych czasów.
Muszę tutaj też wtrącić swoje 3 grosze odnośnie drezdeńskiego Blau Wonder. Nie dalej jak rok temu po nim spacerowałam i powiem że rzeczywiście, patrząc na sprawy techniczne, można go uznać za cud. Był jedynym mostem na świecie, który rozciągał się nad rzeką, wspierając się jedynie na podporach rozstawionych na brzegach. Bez dodatkowej podpory pośrodku. Ale nijak, swoim wyglądem nie przypomina on budapesztańskiego Mostu Wolności.
Natomiast, za jego bliźniaka - Mostu Wolności znaczy się, można uznać stary krakowski Most Krakusa. Był nie tylko pięknym obiektem, ale przede wszystkim historycznym - doszło na nim do historycznego połączenia Krakowa z Podgórzem w 1915 roku. Dziś na jego miejscu znajduje się całkiem zwyczajny i brzydki Most Powstańców Śląskich. Oryginalny Most Krakusa został wysadzony w powietrze przez Niemców, ale po wojnie go zrekonstruowano. W latach 70-tych zeszłego weku na jego miejscu zbudowano nowy most, a tamtą cudowną metalową konstrukcję zdemontowano, pocięto na kawałki i najprawdopodobniej zezłomowano. Barbarzyństwo.
Cóż... trudno się mówi. A mój ogromny sentyment do budapesztańskiego Mostu Wolności jest pewnie związany z historią nieszczęsnego mostu Krakusa. Nie mogę zobaczyć go w Krakowie, ale przynajmniej w Budapeszcie bliźniak się uchował.
A jakbyście chcieli go zobaczyć, to wyglądał mniej więcej tak:
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/stulecie-mostu-krakusa-bedzie-spacer-i-odkrywanie-tajemnic,3140941,artgal,t,id,tm.html

A co do podobieństwa , to nawet Wikipedia głosi: 'był to most żelazny, kratownicowy, złożony z 3 przęseł swym kształtem nasuwał skojarzenia np. z mostami budapeszteńskimi'.
Pozdr.

You must login to add comments. If you're not a member of the community, join us!