m s my mo ms
version_button
| register | forgot password? en pl
nick: password:

pictures in the gallery (49):

 
emblem of Ethiopia church on islands of the Tana lake from what are Ethiopians laughing ? (explanation of the manager of the hotel) 
... he has no driving licence... he has no credit card... money has holding at the mummy.... in the track to Gonder roots inside the bath of Fasilidas king, this bath, twice in the year, is fulfilled by water. The pilgrims use that for ritual ablution. carved from the inside, the interior of one church in Lalibela
exit from the tunnel to one underground church you can see polished walls by pilgrims hands carved from the inside, the interior of one church in Lalibela windows carved in the lump of the stone, inside which the church was carved to the right and in down from the drawing pin you can see the shape of Giyorgis Lalibela Bet
remains around over 10 tys mumies window carved in the lump of the stone by the structure of church one of tunnels leading to a church, Lalibela drawing in the bible from the XIV century boat made from papyrus
Tana lake tef- kind of corn, from it they are doing injera the kind of pancake, they are eating cold , it is not very pleasant taste. 
Injera is a basic dish for the over 83 milion Ethiopians. Blue Nile waterfall the bus stop these green pellets are a coffee
most beautiful (according to the Lonely Planet guiide ) church of Ethiopia - Debre Selassie in Gonder most beautiful (according to the Lonely Planet guide) church of Ethiopia - Debre Selassie in Gonder Fasilidas King Palace in Gonder (Camelot of Africa) Fasilidas King Palace in Gonder (Camelot of Africa) Fasilidas King Palace in Gonder (Camelot of Africa) knocked down Large Stella, 33 m length, over 500 ton 
it is the biggest in history of mankind, forged from one piece of rock and the stone block raised up over 2000 years ago. Aksum.
Aksum.  You can see stellas, in the church on the left, to the right of the belfry, the real Ark is keeped In Ethiopia the leading religion is religion of Orthodox Church of Abisynia
carved from the inside, the interior of one church in Lalibela everything it, the each crack, free the space, the square are carved in the volcanic rock, Bet (church) of St.Giyorgis most beautiful church, the Giyorgis Bet everything it, the each crack, free the space, the square are carved in the volcanic rock, Bet (church) of St.Amanuel
Lalibela surroundings the housing industry the housing industry Ethiopian Airline
Merkato, biggest bazar in Ethiopia, Addis Ababa

the closest galleries:

 
VeloTour2015: Afryka - I.Etiopia cz.3
1pix użytkownik artcze odległość 3 km 1pix
Etiopia: Tys Yssat
1pix użytkownik magdalena odległość 8 km 1pix
Etiopia cz. 18 - Klasztor Ura Kidane Mehret.
1pix użytkownik wmp57 odległość 15 km 1pix
MOJA ETIOPIA- BAHIR DAR
1pix użytkownik kordula157 odległość 20 km 1pix
Etiopia cz. 19 - Nil Błękitny.
1pix użytkownik wmp57 odległość 29 km 1pix
Etiopia: Jezioro Tana
1pix użytkownik magdalena odległość 32 km 1pix

comments to the gallery (15):

 
pedro1912 użytkownik pedro1912(posts:476) dodano 26.02.2009 17:46

atropacz - niestety, sformatowalem sobie dysk, ze zdjeciami, biletami elektronicznymi, rezerwacjami itd...
tak wiec nie mam zadnych materialow na ten temat.
zaczelo sie to od jakiegos artykulu na temat lalibeli, potem ksiazka 'znak i pieczec'
potem poszukanie w internecie najtanszych biletow - poprzez firme expedia zakup
biletow lotniczych BA poprzez londyn, aleksandrie do addis , no i potem poszczegolne etapy na miejscu.
w moim przekonaniu zrobilem to najtaniej jak tylko to bylo mozliwe.
ale nie mam szczegolowych danych na poparcie tego przekonania.
zawsze sobie sam organizuje swoja wyprawe i nie korzystam z tzw. wyjazdow zorganizowanych.
za bardzo sobie cenie wolnosc celu, czasu i wage chwili.
pozdr.

atropacz użytkownik atropacz(posts:165) dodano 26.02.2009 12:09

Jaki jest orientacyjny koszt takiej wyprawy do Etiopii? Organizowales samodzielnie?

asica użytkownik asica(posts:71) dodano 23.01.2008 18:19

Pewnie to jest jeden kościół i nie ma chyba co się nad tym dłuzej zastanawiać ;o) O tak góry Siemen to zupełnie osobna, fantastyczna wyprawa.
Polecam

pedro1912 użytkownik pedro1912(posts:476) dodano 21.01.2008 20:17

znalazlem w internecie taki fragment:
Sobór Chalcedoński w roku 451 po Chr. odrzucił poglądy monofizytów i pod wpływem papieża Leona I przyjął dualistyczną naturę Jezusa, który jednocześnie miał być Bogiem i człowiekiem. Decyzja Soboru spotkała się ze sprzeciwem biskupów chrześcijańskich w Egipcie, Armenii i Etiopii i spowodowała powstanie
Kościołów przedchalcedońskich, które następnie dały początek Kościołom ormiańskiemu, etiopskiemu, koptyjskiemu, jakobickiemu, syromalankarskiemu i syromalabarskiemu.
http://www.promemoria.pl/arch/2002_1/rozlam/rozlam.html
w innym miejscu znalazlem nazwe Ortodoksyjny Kosciol Abisynski oraz Ortodoksyjny Kosciol Etiopski
napewno one wszystkie wywodza sie ze wspolnego korzenia

po tylu latach podrozowania natrectwo niektorych tubylcow nie robi juz zadnego wrazenia a i oni widzac to szybko rezygnuja i szukaja innych celow.
uzywalismy srodkow na bazie DEET i dlatego pewnie nie spotkalismy pchel w Lalibeli. Co innego w Ymrehanna Kristos gdzie z powodu zagubienia naszego bagazu przez Etiopian Airlines bylismy pozbawieni ochrony i pchly powaznie nas pogryzly. Ale sytuacja jakos dala sie opanowac.
majac troche wiecej czasu mozna spokojnie pokontemplowac mistrzostwo budowniczych i nie widziec drutow, plastikow, tandety...
tak, oni nie protestuja przeciwko fleszom ale mowi o tym nasza kultura i nigdzie nie uzywalem flesza z wlasnego nakazu, dlatego czesc z nich jest minimalnie poruszona.
Wydaje mi sie ze Etiopia polnocna (gory) i Etiopia poludniowa (pustynie) to jakby dwa zupelnie odrebne krajewarte osobnych podrozy.
Pozdrawiam

asica użytkownik asica(posts:71) dodano 21.01.2008 16:10

Niestety mnie niezbyt zachwyciły te kościoły... oczywiście fakt wykucia w tufie wulkanicznym, prejścia itd. Zraziły mnie mocno zapchlone dywany (dobrze ze mieliśmy skarpetki), zaniedbanie i niszczenie tych kościołów przez tubylców...paskudny palstikowy zegar i jazeniówki przybite wszedzie gdzie się da..... Możiwośc fotografowania niezwylke cennych ksiąg i to z fleszem itd. Dotego straszliwie męcząca była sama miejscowośc gdzie wszyscy coś od ciebie chcieli.
Dużo bardziej urzekła mnie przyroda: Góry Siemen i sawanny z zebrami i antylopami....
Szczerze mówiąc ja nie spotkałam się z kosciołem Abisyńskim, zawsze wszedzie czytałam o koptyjskim, no ale znawcą w tej kwesti nie jestem.

pedro1912 użytkownik pedro1912(posts:476) dodano 20.01.2008 12:32

Wydaje mi sie ze w Etiopii panuje Ortodoksyjny Kosciol Abisynski a koptowie nigdy nie odgrywali tam wiekszej roli ale byc moze jestem w bledzie. (tak twierdzili moi rozmowcy a i w przewodniku nie znalazlem dokladniejszych informacji). Kaplani w tych kosciolach tak sa przyzwyczajeni do fotografii ze zakladaja ciemne okulary przeciw fleszom i staja w takich samych pozycjach wynikajacych z wielokrotnych powtorzen (jak automaty) - obserwowalem to przez dluzszy czas. Nic nie mowia, cala robote wykonuja przewodnicy. Na szczescie przed zamknieciem swiatynie wyludniaja sie i mozna w spokoju posiedziec i podziwiac prostote ksztaltow, celowosc i doskonalosc projektow. Przy wycinaniu z jednego bloku kamienia nie da sie niczego pozniej "przykleic" , np. wycinanie kosciola trzeba zaczac od piwniczki gospodarczej wystajacej z obrysu kosciola! , tarasu otaczajacego , dalej schodkow doprowadzajacych do wnetrza itd. Trzeba dac sobie wiecej czasu.
Nawiasem mowiac to teraz najbardziej ograniczaja liczbe miejsc z ktorych mozna zrobic jakiekolwiek zdjecie, konstrukcje UNESCO wznoszone dla ochrony budowli przed sloncem i deszczem. Wszedzie , w obiektyw wlaza aluminiowe rury i blacha falista. (widac to na zdjeciu satelitarnym). Setki lat woda plynela i szkod nie narobila ale teraz trzeba to przykryc dachem i zamiast robic wlasne zdjecia - wykupywac beznadziejne etiopskie widokowki. Prace konstrukcyjne trwaja.

pedro1912 użytkownik pedro1912(posts:476) dodano 20.01.2008 11:48

dalszy ciag dotyczacy historii Lalibeli
Miasto później przemianowano na Lalibela. Legenda mówi że po zakończeniu budowy 11 kościołów Lalibela miał sen w którym święty Jerzy (patron Etiopii) upomniał się o kościół dla siebie w miejscu zaznaczonym kopytem jego konia.
Lalibela natychmiast wybudował 12 kościół, stojący trochę z boku , ale jednocześnie najładniejszy, Bet Giyorgis.
Znaleźliśmy nawet ślad podkowy konia św. Jerzego, odciśnięty w skale.
Wszystkie kościoły wybudowano w ciągu 20 lat (są zachowane wszystkie źródła historyczne)
Znając ówczesny poziom techniki wydaje się to aż niemożliwe. (legenda mówi że przy budowie pomagali aniołowie). Ale kościoły stoją do dzisiaj od 1185 roku.
Współpraca z templariuszami (np. był projekt odwrócenia wód Nilu na inną stronę wododziału tak by pozbawić Egipt – wroga Abisynii, wody) trwała aż do czasu gdy wykryto spisek templariuszy dotyczący kradzieży Arki Przymierza. Od tego momentu wypędzono ich z kraju a działania poselstwa Etiopii na dworze papieża i króla Francji doprowadziły w ciągu roku do postawienia Zakonu Templariuszy w stan niebytu. Niedobitki z pogromu zakonu zorganizowały się w poźniejszą masonerię.

olazim użytkownik olazim(posts:2269) dodano 19.01.2008 23:50

Galeria jest ciekawa -inna,wiadomo inne klimaty,ale zrobiona z wyczuciem-dobre zdjęcia-18,22,27,42 i 47/duzo innych również/-pozdrawiam.

filmdil użytkownik filmdil(posts:1408) dodano 19.01.2008 18:07

Bardzo ciekawy opis - prosimy o jeszcze. Tak mi sie wydawało, że są to miejsca związane z Arką Przymierza, ale chyba i coś z Biblią było?

asica użytkownik asica(posts:71) dodano 19.01.2008 15:53

Fajnie jest zobaczyć u kogoś prawie identyczne zdjęcia....widocznie w Etiopi w tym samym miejscu trudno jest zrobić inne ;o) Mam identycznego pająka (może to ten sam) i doładnie tego samego kapłana kościoła koptyjskiego pozującego do zdjęc dla turystów...nawet mina identyczna ;o) Jak znajde wolną chwile to postaram sie dołączyć swoje.
Zgadzam się z opinią że nie ma tam aż tyle głodujących dzieci co podczas wielkiej suszy w latach 80-tych, ( z tad pewnei wzieło się powiedzenie "jedz bo dzieci w Etiopi głodują") ale napewno są. Niestety uczą się żebrać co było dośc męczące i czasami zachowują sie agresywnie...doświadczyłam na własnej skórze.
Dzieki za powrót do wsponień

pedro1912 użytkownik pedro1912(posts:476) dodano 19.01.2008 12:30

o ile nie znudzilem to moge dolozyc wiecej opisu do tej historii.
opieram sie na rozmowach z mieszkancami (legendy) oraz książce
Grahama Hancocka The Sign and The Seal (dowody naukowe)

pedro1912 użytkownik pedro1912(posts:476) dodano 19.01.2008 12:25

Historia zaczyna się na długo przed narodzeniem Chrystusa i wiąże się z dziejami zaginionej Arki Przymierza – jako źródła potęgi (niezależnie od tego co by to mogło znaczyć).
Dwa tysiące lat od jej zaginięcia szukali jej templariusze. Wykopali tunel pod kamieniem na którym stała Świątynia Salomona. Arki nie znaleźli ale wykopali rękopisy zawierające zapomniane sekrety architektoniczne i inżynierskie znane budowniczym piramid i i innych wielkich pomników starożytności.
(np. od templariuszy zaczęła się era gotyku.)
Z Etiopii musiał uciekać brat rządzącego Harbaja – Lalibela. Spędził 10 lat w Jerozolimie i po powrocie do kraju obalił Harbaja i został królem. Od razu zaczął wznosić (czy raczej wycinać) jedenaście niezwykłych monolitycznych kościołów, które zostały dosłownie wykute w litej skale wulkanicznej.
Z miasta Roha utworzył coś w rodzaju Nowej Jerozolimy. Budowa odbywała się pod nadzorem i wg. planów templariuszy (np. widać wyrzeźbione krzyże templariuszy na sufitach kościołów) którzy przybyli razem z nim.

knfred użytkownik knfred(posts:2455) dodano 17.01.2008 23:32

Nigdy nie słyszałem i nie czytałem o tych kościołach a tym bardziej ich nie widziałem.
Całe szczęście że mamy obieżyświata.
hejka!

filmdil użytkownik filmdil(posts:1408) dodano 17.01.2008 19:55

Dość niedawno ogladałm jakis film o kosciołach w Etiopii ( Lalibeli, Bet Giyorgis ??). Teraz widze kilka zdjęć z tamtych stron. Czy mógłbyś napisać coś więcej na ten temat ?

archipio użytkownik archipio(posts:892) dodano 17.01.2008 12:39

Bardzo ciekawe i wiele dobrych kadrów.
Niezrozumiałe trochę są kłopoty z ostrością wielu zdjęć.
Pozdrawiam.

You must login to add comments. If you're not a member of the community, join us!