m s my mo ms
version_button
| register | forgot password? en pl
nick: password:

pictures in the gallery (32):

 

the closest galleries:

 
Klasztor św. Nauma
1pix użytkownik claude odległość 2 km 1pix
Macedonia - Jezioro Ochrydzkie, Zatoka Kości
1pix użytkownik valt69 odległość 5 km 1pix
Macedonia - Gradiste,  muzeum na wodzie
1pix użytkownik alak odległość 5 km 1pix
MACEDONIA - Jezioro Ochrydzkie
1pix użytkownik paulus odległość 7 km 1pix
Macedonia - Ochryda i Jezioro Ochrydzkie
1pix użytkownik nola76 odległość 8 km 1pix
Macedonia - Ochryd
1pix użytkownik valt69 odległość 8 km 1pix

comments to the gallery (7):

 
wo użytkownik wo(posts:297) dodano 22.11.2016 18:33

pokochałem Ochrydę

valt69 użytkownik valt69(posts:278) dodano 01.07.2015 16:04

Poza tym, po zakończeniu tureckiej okupacji, do czego Bułgarzy przyczynili się wydatnie, tereny Macedonii były pod zarządem albo okupacją bułgarskich władców.

valt69 użytkownik valt69(posts:278) dodano 01.07.2015 15:59

W dużej mierze wszystko załatwiała za nas p. Ania - przewodnik. Ona zna świetnie wszystkie języki bałkańskie - był to jej kierunek studiów. Pracowała poza tym w Grecji a mieszka w Macedonii. Z miejscowymi, szczególnie w sklepach, hotelach można dogadać się bez trudu po angielsku lub rosyjsku. Na północy przydatny jest jęz. albański. Niektórzy miejscowi opanowali także podstawowe słowa polskie, to szczególnie w Ochrydzie. Polacy są lubiani w Macedonii. Powód jest chyba jeden - przywożą gotówkę. Nawet w Serbii ludzie są wobec nas serdeczni, mimo, że nie tak dawno bombardowały ich samoloty NATO, do którego należymy. W Macedonii kustosz jednego z monastyrów pozwolił jednej osobie z naszej grupy sfotografować księgi liturgiczne, które znajdują się za ikonostasem i są bezcennymi zabytkami. Tylko po to, żeby świat zobaczył i docenił ich dorobek historyczny. Ważne jest także, że nasz papież był w każdym kraju bałkańskim, szczególnie cenią go Chorwaci, którzy w większości są katolikami. W Trogirze jest nawet plac jego nazwy i Polacy są mile widziani. Macedończycy nie lubią Bułgarów i Greków. Grecja blokuje ich akcesję z UE ze względu na nazwę kraju (bliźniaczy region jest w Grecji), a Bułgarzy wymyślili, że mogą wstąpić do UE pod warunkiem, że naród macedoński będzie nazywał siebie... Bułgarami. To ze względu na mniejszość bułgarską, która zamieszkuje północno-wschodnie regiony Macedonii. W ogóle Bałkany to tygiel narodowościowy i wyznaniowy, który systematycznie staram się poznawać, chociaż zrozumieć czasem trudno.

romana użytkownik romana(posts:5222) dodano 30.06.2015 21:17

Dzięki Valt za obszerny i wyczerpujący komentarz :)
A jak jest w Macedonii z komunikacją z miejscowymi, jaki język się bardziej przydaje angielski czy raczej rosyjski ?

valt69 użytkownik valt69(posts:278) dodano 30.06.2015 19:05

Woda w drugiej połowie sierpnia miała 24 st. C. Cieplutka, tylko czasem bywały problemy ze znalezieniem dobrego miejsca na zrzucenie rzeczy, większość przestrzeni plażowej jest w rękach właścicieli hoteli, ale to niewielki problem. Dno piaszczyste i kamieniste, ale kamienie niewielskie i okrągłe, najczęściej żwir. Można wchodzić bez dodatkowych ochraniaczy na stopy, nie tak jak w większości miejsc w Chorwacji nad Adriatykiem. Woda bardzo czysta i przejrzysta. Jezioro jest typu wulkanicznego, 60% gatunków ryb to endemity, duży zbiornik, naprawdę piękny. Przed zachodem słońca zaczyna wiać od wschodu i robi się niewielka, nieprzyjemna fala, ale do przeżycia. Miasto Ochryd i okoliczne miasteczka są wolne od postkomunistycznej zabudowy blokowej, co jest charakterystyczne dla większości państw Bałkańskich (i nie tylko). Dobra infrastruktura turystyczna, no i ceny stosunkowo umiarkowane, Macedonia nie jest członkiem Unii. Mieszkańcy serdeczni i otwarci, gościnni. Wokół mnóstwo cerkwi, monastyrów, ciekawych miejsc do zobaczenia. Cudo. Niedaleko jezioro Prespa, mniej zagospodarowane, ale także piękne. Graniczy nie tylko z Albanią, ale także z Grecją. To miejsce zostawiam sobie na następny wyjazd. Polecam każdemu zobaczenie tych okolic.

marcin1980 użytkownik marcin1980(posts:1971) dodano 30.06.2015 14:12

Całkiem ciekawy ten brzeg.

romana użytkownik romana(posts:5222) dodano 30.06.2015 12:23

Bardzo malowniczo położone jest to jezioro. I pewno woda cieplutka... :)
Pozdrawiam :)

You must login to add comments. If you're not a member of the community, join us!