m s my mo ms
version_button
| register | forgot password? en pl
nick: password:

pictures in the gallery (50):

 

the closest galleries:

 
Jordania
1pix użytkownik ignac74 odległość 5 km 1pix
Amman
1pix użytkownik andrew430 odległość 6 km 1pix
Jordania sprzed lat
1pix użytkownik achernar-51 odległość 6 km 1pix
Haszemickie Królestwo Jordanii
1pix użytkownik robertno1 odległość 7 km 1pix
Osobliwości
1pix użytkownik robertyeovil odległość 9 km 1pix
Amman zza szyby autokaru
1pix użytkownik margo odległość 11 km 1pix

comments to the gallery (55):

 
andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 11.11.2014 19:24

Skuza, nie jestem znawcą państw arabskich i nigdy nie byłem kobietą z aparatem fotograficznym w ręku ;-), także trudno mi powiedzieć czy to jest odpowiednie miejsce ale potwierdzam, że miasto orientalne w klimacie i kolorystyce. Ponieważ Jordania należy do jednych z najbardziej tolerancyjnych państw muzułmańskich, także chyba możesz spokojnie brać aparat w rękę i w drogę :-)))
Dzięki za wizytę i pozdrawiam,
andred

skuza użytkownik skuza(posts:4121) dodano 10.11.2014 19:32

Miasto - moloch,ale ma coś w sobie,ciepła kolorystyka i orientalne klimaty ulic dodają mu uroku.....zastanawiam się tylko czy to odpowiednie miejsce dla samotnej kobiety z aparatem w reku?
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 05.11.2014 21:46

Dispar, mnie to się wszędzie podoba. Jak odwiedzę kiedyś piekło i wrócę...to też będę polecał ;-)
Dobrze, że nie przeoczyłeś informacji o ramadanie :-)))
Dzięki za wizytę i pozdrawiam,
andred

dispar użytkownik dispar(posts:5305) dodano 05.11.2014 20:31

No proszę, a ja tylko przejechałem przez miasto.
Wyglądało tak jak na Twoich zdjęciach i jakoś mnie nie zachęciło do zatrzymania.
Powiadasz, że polecasz, to może jednak warto tam zajrzeć.
Oczywiście koniecznie w Ramadanie.
Pozdrawiam serdecznie:)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 04.11.2014 21:20

Anek, martwiła mnie Twoja nieobecność w mojej Petrze i w Wadi Rum, ale skoro byłaś tak zajęta, to już jestem spokojny ;-)
Cieszę się, że nie znudziły Cię moje opisy i teraz wiem, że już na pewno są dwie osoby których te opisy nie nudzą...Ty i......ja ;-)
Dzięki za odwiedziny.
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 04.11.2014 21:13

Woja, dla mnie też to jest egzotyka, choć czasami niezłą egzotykę możemy znaleźć tuz za płotem i wcale nie trzeba lecieć taki kawał drogi ;-)
Widzę, ze podejście do tematu mamy podobne.....i wg mnie jedyne słuszne ;-)
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

anek11 użytkownik anek11(posts:2738) dodano 04.11.2014 20:59

Andred nie marudź że opisy za długie, własnie fajnie...myślę że to i owo może sie przydać osobom planującym wizyte w tym kraju, miedzy innymi i mi. Z zainteresowaniem obejrzałam te galerię, wiem że nie podążam Twoim śladem, tylko od końca to robię, ale czasu ostatnimi czasy mam niedostatek...więc juz teraz kieruję si eku Twojej Petrze i pustynnym widokom które pewnie tez równie starannie tu przygotowałeś. Pozdrawiam:)))))))))

woja użytkownik woja(posts:559) dodano 04.11.2014 18:40

Dla mnie pełna egzotyka, zarówno "architektoniczna", jak i kulturowa:-) Świetnie pokazane i opisane.
Długo "tworzyłem" ten komentarz, bo wiele razy doczytywałem to i owo.
W podróżach także kieruję się podobną zasadą: "nie wyobrażam sobie zaoszczędzić jakąś kwotę i nie zobaczyć czegoś, czego być może nie będę miał już możliwości zobaczyć nigdy w życiu":-)
Pozdrawiam

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 20:44

Bartekplk, ja tam cały czas chodziłem w krótkich spodenkach, t-shirty z krótkimi rękawkami, wprawdzie nie slim fit, bo w takie się nie mieszczę, na nogach buty typu sandał ale turystyczny i o zgrozo bez skarpetek i chyba nikt mnie o żadną inną orientację nie podejrzewał ;-) ....może dlatego że byłem z żoną i dziećmi. "Dziećmi" to może za dużo powiedziane, bo to stare chłopy są 25+ . Albo ja już za stary jestem na podryw? :-( Ale faktycznie nie widziałem Jordańczyka w krótkich spodenkach, a że turystów było mało to chyba tylko my chodziliśmy tak ubrani. Żona, ale Ona jest kobietą była bardziej stonowanie ubrana i nawet bardzo to pasowało do tamtejszej kultury i klimatu. Wprawdzie w burce nie chodziła ale długa sukienka zasłaniająca nogi lub spodnie przynajmniej do połowy łydki i bluzka przeważnie z długim rękawem (czasami T-shirt). Do meczetów nie wchodziliśmy, a na ulicy czasami (rzadko) widywało się kobiety bardzo europejsko ubrane ale większość ciała zasłonięta :-(
Pozdrawiam,
andred

bartekplk użytkownik bartekplk(posts:1908) dodano 02.11.2014 20:03

Kolega, z którym byłem a Amannie miał i nadal ma przypadłosc nie przejmowania sie lokalnymi zwyczajami. Tak wiec chadzał, w krotkich spodenkach i do tego w koszulce bez rekawow. Musiał tym swoim strojem budzić jakies skojarzenia u trochę bardziej konserwatywnie ubierajacych sie Arabów, bo siedząc swego czasu obok tego amfiteatru podeszlo do na 2-3 młodzienców, trochę takich jak ci co u ciebie cole pija, przysiediesli się obok kolegi i wydmuchiwali dym z papierosa prosta na jego twarz. Nie wiem,c zy mu to przeszkadzal, al mi i drugiemu koledze, gdyz do nas dym ten tez docierał, tak- tak więc nakazalismy sobie i mu ewakuację.
Kolega zdarzeniem się nie przejal i nie odniósl go do siebie, i pare jeszcze razy ubierał sie podobnie, dopiero wracając do Polski w turcji ( bo były to czasy, ze na bliski Wschód jechalo sie tydzień pociagami) został zapytany wprost, czy jest gejem.
pozdrawiam

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 17:22

Śnieżka, tego pierdolnika który tam jest akurat w mojej galerii nie widać. Udało mi się jakoś to ukryć. Jakbyś zobaczyła to na żywo......robi wrażenie i to nie tylko w samym Ammanie ale w całej Jordani. Takich ilości porzuconych pustych plastikowych torebek i butelek to nawet w naszych lasach nie widzielem :-)
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 17:18

Klavertjevier, do przewodnika jeszcze mi daleko.....sam muszę z nich korzystać ale staram się, te czasami suche fakty jakoś uatrakcyjnić. Może stają się wtedy bardziej przystępne. Dzięki za wizytę i cieszę się, że Tobie się podobało, ponieważ dużo już na świecie widziałaś i masz porównanie.
Pozdrawiam :-)
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 17:13

Olaf43, dzięki za odwiedziny w mojej galerii i bardzo się cieszę, że się podobało ;-)
Fajnie, że opisy też dało się przeczytać ;-)
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 17:10

Paweller, Ty nie musisz trzymać się zasad ramadanu ale byłoby to miłe widziane. My nie mieliśmy z tym problemu, a wymarzony posiłek po zachodzie słońca lepiej smakował. Gorzej było z piciem, dlatego mieliśmy w plecakach CamelBaki i mogliśmy nie drażniąc nikogo popijać za dnia :-)
Gorzej wyglądał natomiast problem małej ilości kobiet na ulicach. Tego tematu nie przeskoczymy. Było ich mało, część z nich całkowicie zasłonieta ubraniami, a prawie z żadną nie można było nawiązać nawet kontaktu wzrokowago. Ją tylko na taki liczyłem, gdyż byłem w gronie rodzinnym ;-), ale muszę przyznać, że raz mi się udało. Dwie młode dziewczyny pozwoliły mi na dłuższą wymianę spojrzeń, uśmiechneły się i nawt pomachały. Uważam to za mój sukces....zupełnie jakbym poderwał nowa dziewczynę :-)))))
A wracając jeszcze do widoków z góry, to na Cytadeli podobałoby Ci się. .....fajnie tam z góry widać.
Dzięki za wizytę,
Pozdr,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 16:56

Gabi, dzięki wielkie. Bardzo mnie cieszy, że rozumiesz moje poczucie humoru, chyba trochę specyficzne, bo już nie raz spotkałem się z jego niezrozumieniem ale nigdy u Ciebie :-).
Miasto jest atrakcyjne, choć może nie dla każdego, także ją za dużo nie musiałem się wysilać żeby jeszcze bardziej uatrakcyjniać.
Cieszę się, że udało mi się pokazać to właśnie co chciałem w tym mieście ale żeby tak naprawdę to wszystko poczuć, to trzeba tam pojechać.
Dzięki za wizytę i pozdrawiam serdecznie,
andred :-)

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 02.11.2014 16:45

;)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 16:41

Herika, oczywiście Amman nie jest głównym celem wycieczki do Jordani. Najważniejsza jest Petra i Wadi Rum, ale jak już się tam jest to warto stolicę zobaczyć.
Na bazarze już się nie targowalem. Kupiłem wielkiego melona, którego ledwo w cztery osoby zjedliśmy za......1 JOD (5,- zł) :-).....i jak tu się targować?
W restauracji w Ammanie zapłaciliśmy 3x taniej niż w Wadi Musa obok Petry.
Szykuj wyjazd do Jordanii, a jak gdzieś się zgubisz to dzwoń ;-)
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 16:33

Batsheba, faktycznie ludziom żyje się tam niełatwo, choć widziałem bardzo dużo uśmiechniętych i szczęśliwych.......szczególnie tych biednych.
Potwierdzam, że Amman ciekawy, bo inny.
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 16:21

Tama, Ty nic nie musisz słodzić.......oni posłodzą ;-)
Ta herbata musi być słodka. Ja w normalnych warunkach słodzę bardzo mało, prawie nic ale tam można, a nawet trzeba sobie na to pozwolić ;-)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 16:17

Irolek, zgadzam się z Tobą. Pięknie tam nie jest ale dla nas europejczyków na pewno inaczej i ciekawie. Dlatego właśnie jeździmy w miejsca które nie są piękne, choć to też kwestia gustu, bo piekno można poszukać wszędzie :-))
Dobrze, że zajrzaleś do mojej galerii. Dzięki i pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 02.11.2014 16:12

Kordula, czyli potwierdzasz to ich poddenrwowanie w czasie ramadanu. Mimo wszystko uważam, choć w internecie przestrzegają, że właśnie warto w czasie tego ich postu zwiedzać kraje arabskie. Co do kuchni, to wolę chińską czy tajską ale oczywiście zawsze jem ne miejscu regionalne dania.
Bardzo mnie to buduje, że takiej kwalifikowanej podróżniczce jak Ty podobają się moje galerię i moje opowieści ;-)
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

sniezka użytkownik sniezka(posts:3341) dodano 02.11.2014 15:55

Straszny "pierdolnik" w tym Ammanie. Taki klimat mi nie leży, a mimo tego z dużym zainteresowaniem obejrzałam i przeczytałam. Umiesz zaciekawić nawet czymś, co się z pozoru wydaje nieciekawe;)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(posts:2700) dodano 02.11.2014 15:48

Tak pokazane miasto, jest warte zwiedzania! Zrobiłeś z tego swój przewodnik, który wyszedł Ci znakomicie!
Pozdrowionka!

paweller75 użytkownik paweller75(posts:7220) dodano 02.11.2014 12:44

Taka gęsta zabudowa miasta widziana z góry akurat mi się podoba, ale czy spodobałoby mi się tam chodząc po tych uliczkach, to nie wiem ..., ogólnie galeria bardzo fajna i pouczająca ...:) Jednak są dwie sprawy, które trochę mnie nurtują, po pierwsze z jedzeniem sam nie wiem, czy doczekałbym do zachodu słońca, chyba byłbym bardziej podenerwowany niż ten kierowca i wszyscy inni, a po drugie, to ten brak kobiet na ulicach, dla mnie to jakaś masakra patrzeć na samych chłopów ..., więc naprawdę, cieszę się bardzo, że tam nie mieszkam:)))
Pozdrawiam:)

olaf43 użytkownik olaf43(posts:1520) dodano 02.11.2014 11:34

Z przyjemnością obejrzałam i przeczytałam ;) miejsce warte odwiedzenia ;)
bardzo fajna galeria :)
pozdrawiam...

gabi użytkownik gabi(posts:2539) dodano 02.11.2014 10:46

Andred, zdjęcia oraz Twoje dowcipne i ciekawe Twoje opisy spowodowały, ze z zainteresowaniem zapoznałam się z całością. Świetnie oddałeś klimat miasta, jego inność oraz różnice, które dla nas są tak niezrozumiałe. To Ty swoją prezentacją uatrakcyjniłeś to miasto. To duża sztuka.
pozdr.

herika użytkownik herika(posts:1713) dodano 02.11.2014 08:55

Jordania to jedno z moich must see (rety, ja się muszę z tym spieszyć!!), więc galeria bardzo mi przypasowała:) co prawda nigdy jakoś specjalnie o Amannie nie myślałam, ale tu widzę, że warto. zabudowa bardzo mi się podoba, szczególnie z wyższych punktów obserwacyjnych;) i dobrze wiedzieć, ze tam bezpiecznie jest:)
rozumiem, że żeby kupić owoce na straganie też trzeba się targować?
bardzo fajna galeria, dzięki za długie opisy!;)

batsheba użytkownik batsheba(posts:492) dodano 02.11.2014 07:29

Cała Jordania jest super, ja byłam zachwycona będąc tam, chociaż ludziom żyje się niełatwo.
Amman piękny bo inny.
Fajne zdjęcia.

kordula157 użytkownik kordula157(posts:5765) dodano 01.11.2014 22:01

oczywiscie kuchnia.

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 21:42

Jak słodka to odpada, nie słodzę niczego.

irolek użytkownik irolek(posts:1008) dodano 01.11.2014 21:22

... dla mnie jedna z najbrzydszych stolic w jakich bylem ;)))
Brzydota ustepuje chyba tylko Colombo i Manilli ;)))
Ale i tak fajna galeria ;)))
POZDRAWIAM

kordula157 użytkownik kordula157(posts:5765) dodano 01.11.2014 21:17

andreadzie, z przyjemnoscią obejrzałam, jestes świetnym przewodnikiem , bardzo lubie Twoja narrację.
W Jordanii byłam , ale w Ammanie nie, świetne te domki -klocuszki na 19, amfiteatr piekny zwłaszcza w nocy:)
A z ta nerwowoscia w ramadanie , to masz racje, raz byłam w Egipcie podczas ramadanu, kierowcy bardzo sie spieszyli, byli często wybuchowi, głód i pragnienie dawał znać o sobie, szczególnie tak jest jak radan przypada w porze letniej.
Mnie smakowała bardzo jordańska juchnia. Pozdrawiam:))

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 21:11

Tama, herbatę tę serwowali nam na pustyni. Wydawałoby się, że w takim upale najlepiej smakuje zimne picie, a nie gorąca herbata.
Herbata była z dodatkiem jakiegoś zioła (niestety nie miało ono właściwości halucynogennych ani nic wspomagających). Była oczywiście gorąca i podawana w szklankach o grubym szkle i pojemności ok. 50-100 ml. Aha, była mocna, bardzo i to bardzo słodka.

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 21:07

Achernar-51, fajnie jest sobie coś poprzypominać i powspominać. Cieszę się, że odświeżyłem Twoje wspomnienia :-)
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 21:00

AK, dzięki.
Pozdr,
andred

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 20:50

Andred, to powiedz co to za niesamowita herbata :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(posts:5348) dodano 01.11.2014 20:49

Dzięki za tę galerię. Choć byłem dwukrotnie w Ammanie służbowo, to nie miałem czasu na dokładniejsze zwiedzenie tego miasta. Niektóre miejsca Twoja galeria mi przypomniała, z innymi - zapoznała. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(posts:6189) dodano 01.11.2014 20:22

27 świetny kadr, cała galeria super

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 20:19

Tama, tradycyjnej kawy z kardamonem w Jordanii nie piłem (szkoda)...tylko zwykłą śniadaniową. Taką z kardamonem piłem w Polsce ale przygotowaną przez Irakijczyka. Natomiast smak tej herbaty....niezapomniany.

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 20:12

Michał, zapisałam sobie w kajeciku tę kawę z Tobą hehe. Jordania jest urocza, byłam tam jeden dzień i to był dzień niezapomniany. Polecam :)

Andred, ja chciałam się napić słynnej kawy z kardamonem, mój przewodnik Jordańczyk uprzedzał jednak że podają bardzo mocną, więc dopytuję go o tę moc ale jak usłyszał ile ja sypię łyżeczek to powiedział, że spokojnie mogę pić.

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 20:00

Mnie w Jordanii najbardziej smakowała herbata na pustyni.

michal1988 użytkownik michal1988(posts:909) dodano 01.11.2014 19:39

Haha, tama moze wreszcie sie jakos spotkamy... Poki co to sa tylko luzne plany ale coraz czesciej mysle o tym :D O Syrii myslalem i guzik z tego wyszlo ale Jordanii nie odpuszcze :D Jesli trafimy na ten sam czas to bardzo chetnie zapraszam na kawe w Ammanie :D

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 19:31

Ja też planuję na wiosnę i możliwe, że znów będę się z Michałem na Bliskim Wschodzie mijała :)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 19:28

Wielkopolanka, to zależy czego się oczekuje od takiego miasta. Jeżeli czystości, ładu i porządku jak w wielu europejskich miastach (choć i u nas z tym bywa różnie), to można się rozczarować ale jeżeli jesteśmy otwarci i tolerancyjni na odmienności to możemy na to w Ammanie liczyć.
Ja jeżeli mam możliwość obejrzenia zupełnie czegoś innego niż mam na co dzień i wcale nie musi był czysto, ładnie i poukładane, a przy tym czuję się bezpiecznie, to bardzo to lubię.
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(posts:1878) dodano 01.11.2014 18:43

Widziałam tylko Aman za dnia! nie zrobił na mnie pozytywnego wrażenia! przedstawiony w Twojej galerii podoba mi się a zwłaszcza zdjęcia nocne! (na moje wyróżnienie zasługuje 50)
pozdrawiam serdecznie:)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 18:07

Michal1988, jedź i to szybko, bo IS jest już blisko ale póki co to jedno z bezpieczniejszych państw arabskich, a ma naprawdę wiele do zaoferowania.
Cieszę się, że udało mi się, przynajmniej tak wnioskuje z Twojej wypowiedzi, pokazać to.
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

michal1988 użytkownik michal1988(posts:909) dodano 01.11.2014 17:48

Andred Twoja Jordania jest swietna... Kazdy mowi ze Amman jest malo ciekawy a po Twojej prezentacji stwoerdzam ze to bardzo ciekawe miasto. Musze przyznac ze Jordania byla na dalekim miejscu jako cel podrozy (na nia jest zawsze czas)... Ale z czysto praktycznych względów planuje ja na wiosnę zanim IS zagrozi tym terenom. Mam nadzieje ze wrażenia będą tak samo pozytywne jak te po obejrzeniu Twoich jordańskich galerii :)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 17:46

Tama :-)).....masz rację...niech czekają, a mnie faktycznie chodzi o coś więcej niż podglądanie przez dziurkę w płocie ;-)

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 17:36

Dużo samych kobiet widziałam tylko w damskiej części pod Murem Zachodnim w Jerozolimie, można je podglądać przez dziurę w płocie ale chyba nie o to Ci chodziło ;) A na kawę ze mną niech cierpliwie czekają.

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 16:44

Tama, jak masz zaproszenie na kawę to musisz je wykorzystać.....bo przepadnie ;-)
Fakt, że Jordańczycy są bardzo otwarci ale swoje humory też miewają.
A miasta kobiet chyba nie ma co szukać.....no chyba, że w kinie.

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 16:31

No wiem gdzie, trudno - przeboleję ;) A Jordanię mam w planach, ciągnie mnie tam. Jordańczycy są bardzo otwarci, ostatnio dostałam kilka zaproszeń na kawę w Ammanie :)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 16:19

Tama, a znasz może takie miasto gdzie prawie same kobiety są na ulicach? Chętnie tam pojadę :-))
A tak na serio, to to wtopienie się w ich społeczność, zwyczaje, tradycję...na czas wakacji tylko oczywiście...ma swój sens. Lepiej można ich zrozumieć, poczuć jak żyją, co odczuwają.
Dzięki za wizytę i tak nieskromnie powiem, to wiedziałem, że będzie Ci się podobało. Trochę już znam klimaty które lubisz :-)
Niestety niedługo przeniesiemy się w rejony mniej dla Ciebie przyjazne...chyba się domyślasz dokąd. Zapowiedź serii niedawno już była ;-)
Pozdrawiam,
andred

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 16:10

A czego się tu bać? Te uliczki, budownictwo - przypominają mi palestyński rozgardiasz. I wiesz co, tam też widziałam samych facetów :)
Amfiteatr ciekawie wkomponował się w rozwijające miasto. Zazdroszczę tej kolacji wśród ludu jordańskiego. Nie jest to może szał miasto ale i tak mi się tam podoba.
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(posts:4757) dodano 01.11.2014 12:39

Tama, zastanów się czy moje przygody mogą być dla Ciebie strawnym deserem ;-)

tama użytkownik tama(posts:2998) dodano 01.11.2014 12:30

Moje rejony ulubione, moje klimaty ulubione, zostawię je sobie na dzisiejszy deserek :D

You must login to add comments. If you're not a member of the community, join us!